rahitism

Cresterea si dezvoltarea copiilor Cataplexie Rahitism

Postata de o stea cu 12 ani in urma.

Baietelul meu de 2 ani,are toracele putin deformat.una din coastele din partea stanga,e scoasa putin inafara.Medicul de familie mi-a spus sa-i dau vit d3,in continuare,2,3 picaturi.Copilul are doar 11 kg.Mi-a mai spus ca se pare ca va ramane copilul asa,si acest lucru nu se mai poate indrepta.Il scot zilnic la soare dimineata,si continui cu vit d 3.Sunt sanse sa-si mai revina oasele?

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

odata cu cresterea, este posibil sa se mai atenueze felul cum arata acea deformare (asta binenteles daca ia tratamentul corect in continuare), dar de disparut, de principiu nu va disparea.

va urez o seara buna

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Continuati tratamentul conform schemei stabilita de catre medicul copilului,precum si un fel de exercitii de gimnastica medicala (de recuperare ) de 2 ori pe zi sau de cateori aveti timp nu numai cu ocazia baitei. Fiecare membru superior si inferior ,pe rand , se prinde in mana stanga a d-vs,iar cu dreapta faceti masaj usor pe musculatura
fiecaruia de la extremitate spre partea corpului in sus. In prealabil mana d-vs si zona tegumentara sa fie unsa fie cu o crema de bebe, fie cu putin ulei de masline. Apoi faceti miscari de flexie si extensie a segmentelor. La fel procedati si pe traseul coastelor,pentru cresterea tonusului muscular intercostal.si al marginilor inferioare ale toracelui. Repet, usor si cu finete ,nu in graba ( insistati mai mult pe partea deformata. Pe parcurs trebuie sa faca innot . Toate acestea pentru a creste tonusul muschilor care sa nu lase oasele sa se deformeze. deformatiile care raman se numesc "sechele" rahitce.Principiul este sa fie cat mai putine .

Carpe Diem

acum 12 ani

Domnul doctor Otesteanu are dreptate in tot ce v-a recomandat, sora mea a avut aceeasi problema, acum este adult. Pe langa gimnastica medicala a facut 7 ani inot si apoi 6 handbal. Va trebui sa faca multi ani un sport care sa il tonifice ( inot - polo, handbal, baschet) si sa-i puna in miscare cat mai mult timp partea afectata, in special in anii de dezvoltare si crestere.

elena marinescu

acum 10 ani

Baietelul meu are 7 ani, si nu am stiut niciodata de ce este asa de slabut de cite ori vedeam doctoral si il intrebam spunea "ca e copil ,asa sunt copii"si niciodata nu am auzit de boala asta doctor niciodata nu mi-a recomandat nici un fel de medicament cind copii au fost mici.dar tot ma intrebam de ce coastele lui cresc strimbe si nimeni nu mi-a dat nici un raspuns .dar am trimis la sora mea niste poze cu baiatul meu si mi-a spus ca are rahitism . am citit foarte mult despre asta si am inteles ca nu se mai poate indrepta decit sper sa nu se mai progreseze prea mult .cred ca rominia e mult mai avansata la a avea grija sa explice la parintii p***a ca mine ca copii pot face rahitism .locuiesc in America si timpitii astia odata nu miau spus ce e rong cu copilu meu va rog sa imi datii un sfat cum pot sa opresc aceasta boala sa mearga mai departe adreasa mea de mail este [email protected] rog astept orce sfat multumesc