raceala usoara

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Bexi cu 12 ani in urma.

buna ziua, am dat startul la prima raceala din viatsa noastra:) Mihai are 5 luni, ii curge nasucul si tuseste putin, dar e vesel si nu are febra. i-am cumparat un aparat cu aerosoli si mi-ar placea daca imi puteti spune ce imi recomandati sa ii pun ca solutie pentru un tratament preventiv optim. doamna doctor mi-a dat sa ii cumpar ergomed, betabioptal si augmentin, dar eu sincer nu i-as da medicamente. va rog sa ma sfatuiti. multumesc mult

Raspunsuri (6)

ayanna m

acum 12 ani

buna
eu am un copil de 1 an sh 4 luni .shi sincer nu i-as da augmentin ptr o raceala usoara
la un rosu in gat puternic ce ii mai dai??
eu zic sa-i pui in nas apa de mare, sa ii scoti mucii cu batista bebelusului ...sh sa-i dai ptr tuse un siropel de plante (eu ii dau Expextorant natural sirop de la Hipocrate)....
nu ii umfla corpul cu antibiotice degeaba
mie mi-a prescris medicul de vreo 4 ori ...ba augmentin...ba eritromicina ptr rosu in gat......dar nu i-am dat niciodata (sh mie mi-a facut sh febra la rosu in gat).
chiar acum ii curge nasul putin...sh in fara de apa de mare sh imunogrip jr nu ii dau nimic.
u alegi
sa iti creasca puiul mare sh sanatos!

Bexi

acum 12 ani

multumesc ayana, sa sti ca si eu am decis sa nu ii dau nimic antibiotic, intre timp am fost si la pediatra si nici ea nu era de acord cu antibioticele, dar totusi, intre timp a facut putin rosu in gat si i-a prescris bromhexim si niste picaturi pentru aerosoli. asa ca e super ok.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Alina- Carmen9

acum 12 ani

Cu aceiasi raceala ma confrunt si eu cu printesa mea. Are 8 luni, e f vioaie, nu face febra dar de o saptamana ii curge nasul, in special ziua, uneori chiar respira pe gurita mititica. Folosesc ser fiziologic si batista sugarului si pivalone picaturi de 3X pe zi, dar nici un rezultat. Nu exista un alt tratament. La fel si eu nu sunt adepta medicamentatiei puternice

Alina- Carmen9

acum 12 ani

Intreb mamicile sau doctorii de un alt tratament....am uitat sa pun semnul "?"

cristina

acum 10 ani

Am un bebe de 3 luni jumate si ii curge nasucu si tuseste .ce sa ii dau???