pubertate precoce

Cresterea si dezvoltarea copiilor Pubertate precoce

Postata de cris-julia cu 13 ani in urma.

Buna!
Am un baiat frumos de 13, 6 ani care are o pubertate putin galopanta.Masoara 163 cm (ce e foarte bine pentru varsta lui),dar mai are putine cartilaje de crestere.Ce sfaturi imi puteti da (exercitii ,dieta,etc...)sa mai creasca cativa cm ,acum,pe ultima suta de metri.Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.

Raspunsuri (8)

ina

acum 13 ani

De unde stiti ca mai are putine cartilaje de crestere?

cris-julia

acum 13 ani

Asa mi-a zis medicul endocrinolog dupa ce a vazut radiografia de pumn.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Cris iulia , Bună ziua,
Pubertatea , este o perioadă fiziologică ce face parte din procesul de crestere şi desvoltare a copilului . Aceasta se caracterizează printr-o complexitate de modificări fizice şi psihice ,la fete începâncu vârsta de 9 - 10 ani , la băieţi 11-12 ani În medie.
Deoarece explicaţiile sunt vaste şi aici nu este suficient spaţiu, vă sfătuiesc să tastaţi pe GOOGLE - Despre pubertate la băieţi-Bobocul şi veţi găsi articolul cu tot ceea ce vă interesează.
Până atunci fiţi prieteni şi înţelegător cu copilul devenit mai irascibil . Să aibă un program ordonat şi mult sport. Pentru crestere, în înălţime recomand înnotul , baschet, Volei ,oina şi în nici un caz ridicarea de greutăţi sau canotajul .
Problema cartilajejor de creştere lăsaţi--le pe seama radiologului şi pediatrului .
Cu sănătate Dr. Emil Otesteanu

cris-julia

acum 13 ani

Buna ziua!

Va multumesc pentru raspuns.Am citit articolul mentionat de dumneavoastra ,mi s-a parut ineresant,cu multe sfaturi utile pentru noi,parintii.Ma ingrijoreaza situatia lui pentru ca a fost diagnosticat cu ``pubertate precipitata``si medicul endocrinolog(un prof. dr.endocrinolog) mi-a comunicat ca``sa nu-mi fac iluzii degeaba ,cartilajele sunt aproape inchise``.Cu un an in urma semnele pubertatii erau foarte pronuntate(incepuse sa-i apara parul facial si i se ingrosase vocea) si medicul a incercat sa-i stagneze putin pubertatea,prescriindu-i ciproterona.Am uitat sa mentionez ca avea testosteronul prea mare pentru 12 ani (4 ,04ng/ml).La sfarsitul lui mai ,cand am repetat analizele ,avea testosteronul in limite normale,cred ca se schimbasera indicii de referinta,pentru 13 ani.I s-a intrerupt tratamentulcu ciproterona si a continuat doar cu euthyrox,deoarece fusese diagnosticat cu o usoara hipotiroidie cu 3 ani in urma(tratamentul cu Euthyrox il face de 3 ani neintrerupt).Eu caut disperata o solutie sa-l ajut,in ideea sa evit posibilele complexe de mai tarziu.
Cu respect,
Chris-Julia

Iuli

acum 13 ani

Doamna, da-ti-l URGENT la baschet. Varul meu avea toate sansele sa fie un barbat scund, cu o mama de 1m60 si un tata de 1m65 si cu bunicii la fel (cei materni 1m55 si 1m70, cei paterni mai putin decat atat). El nu a fost niciodata un copil inalt iar cu asemenea gene, ne era teama. L-au dat pe la 12 ani la baschet la scoala si chiar daca rezultatele nu s-au vazut imediat, pe la 14 ani s-a inaltat considerabil cel putin pentru ceea ce ne asteptam noi. Acum are aproape 19 ani si peste 1m75 (cam 1m77 cred), in situatia in care nu ne imaginam ca va avea atat de mult nici in visele cele mai frumoase.
A inceput scoala. Faceti formalitatile pt a-l inscrie. Poate nu este un copil sportiv, dar cand ii veti spune ca ar putea ramane la 1m65, deci foarte scund pt un barbat, va garantez ca va accepta.

cris-julia

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns.Voi incerca sa-l inscriu la baschet.

Ionescu

acum 13 ani

Este cam devreme totusi sa va faceti griji cu privire la inaltimea copilului, cresterea are loc la baieti chiar si pana la 18 ani .

Iuli

acum 13 ani

Baschet :)