Progrese la 1,5 ani

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de L1486 cu 9 ani in urma.

Buna seara! Am o fetita de 1,5 ani, care nu executa niciun fel de comenzi, nu stie sa-mi indice nici macar laptele si nu arata cu degetul. De imitat animalele nici nu incape vorba, pentru ca tot ceea ce repeta este ta-ta-ta, ma-ma-ma, ba-ba-ba etc. fara a face alte combinatii de silabe.Am incercat in fel si chip s-o invat, dar fara niciun succes. De auzit aude si cele mai fine sunete si intoarce capul spre sursa acestora, dar pe mine ma ignora de multe ori. Carui specialist ar trebui sa ma adresez in cazul acesta?

Raspunsuri (7)

FreeStyle11

acum 9 ani

Nu inteleg ingrijorarea, fiindca nu toti copiii sunt la fel, dar asta nu inseamna ca e rau.La 1,5 ani, sincer acum, nu poti face mare lucru, insa nu cred ca copilul dvs ar avea vreo problema de dezvoltare.Insa puteti merge cu el la pediatru si ve-ti afla cu exactitate daca exista probleme sau nu.O seara buna!

L1486

acum 9 ani

Multumesc pentru raspuns! O seara buna si d-voastra!

Psih. Stefania Budacu

acum 9 ani

Buna ziua. Duceti copilul la psiholog! Toate bune!

L1486

acum 9 ani

Multumesc! O seara frumoasa!

dog

acum 9 ani

Cum sa execute comentzi. Vrei sa o dresezi?
Daca vrei sa imite animalele, trebuie sa o lasi sa creasca printre animale.

FreeStyle11

acum 9 ani

Nici chiar asa :))

Psih. Stefania Budacu

acum 9 ani

Atunci cand un parinte este ingrijorat pentru copilul lui, cel mai bine este sa se asreseze (macar) unui specialist. Astfel, banuiala lui poate fi confirmata sau infirmata - dupa caz, va sti ce are de facut.