probleme sexuale la copiii

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de opris_1 cu 14 ani in urma.

ma confrunt cu o problema grava din punctul meu de vedere.fetita mea are 6 ani.pe la un an a inceput sa aibe niste crize spuneam eu.strangea piciorusele si transpira.la inceput cand am auzit ca este masturbare am luat-o in deras dar apoi ma-m convins ca asa este.a urmat tratament 6 luni a stacnat dar acum a revenit si cred ca are o intensitate mai mare.numai stiu ce sa fac.incerc de multe ori sa i distrag atentia si nu bruschez ca asa mi-a spus psihiatrul.dar degeaba.acum etot mai frecvent.rog din suflet un psihiatru sa imi dea un sfat .ce tratament sa i dau.nu sunt nici in tara acum si mie mai greu sa vb cu medici de aici pt ca nu inteleg.sunt chiar disperata.are o prietena cu care se joaca si odata le-am surprins in pat si nu cred ca se jucau.eu si sotul am avut mereu grija sa ne ferim de ea sa nu vada ceva...obscen sa zic.boala se numeste ipsatie.va rog frumos cine ma poate ajuta ast orice raspuns.multumesc!!

Raspunsuri (2)

Psih. Sorinel Mocanu

acum 14 ani

Masturbarea este un fenomen universal pt copiii de aceasta varsta (indiferent cat de revoltati, speriati sau rusinati am fi la aceast gand). Totodata este si un lucru normal, atata timp cat este practicat fara a atrage atentia celor din jur. Aceasta practica va disparea de la sine in cea mai mare perioada a scolaritatii, pt a reaparea pt scurt timp in perioada adolescentei, iar dupa aceea va lasa loc vietii sexuale adulte.
Daca ati sesizat ca masturbarea nu este practicata doar in intimitate, urmatorul pas este o discutie cu ea despre aceasta nevoie a ei. Chiar si aceasta discutie, prin care ii aratati ca sunteti receptiva la problemele ei, ca nu le condamnati din start si ca o sprijiniti sa limiteze masturbarea in fata altor persoane (inclusiv a parintilor), chiar si asta poate avea un efect terapeutic. Doar daca dupa o asemenea discutie lucrurile nu se schimba, atunci este cazul sa apelati la un psiholog.

ana

acum 14 ani

uite ai si un articol aici
//sfatulmedicului.ro/Educatia-sexuala-la-copii-si-adolescenti/masturbarea-la-copiii-mici_292