probleme legate de asimilarea calciului

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de azucena cu 13 ani in urma.

Buna ziua!Am o fetita in varsta de 4 ani si jumatate care aproape ca a lesinat la gradinita.S-a facut alba la fata dupa ce a mancat ceva ce nu i-a placut.A avut senzatie de voma dar nu s-a concretizat.Am ajuns la spital, i s-a recoltat sange dar se pare ca e vorba despre o infectie mare.Viteza sangelui depaseste valoarea admisa iar numarul leucocitelor este urias.(WBC=2o,3 ori 10 la a treia).VSH=15mm\h.Este si racita, tuseste.Va rog frumos sa-mi spuneti,daca a mai trecut cineva prin asta sau daca este vreun medic dispus sa-mi dea un sfat cu privire la investigatiile care ar trebui facute.Fetita mea nu si-a pierdut cunostinta dar a fost molesita.Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 13 ani

Pe langa hemoleucograma si VSH ar fi bine de facut si urmatoarele analize : Analiza urinei + sediment , TGP , TGO , Glicemie , Calciu total si ionic , Magneziu , Sideremie , Exudat nazal si faringian ,ASLO......Medicul de familie nu a facut si alte recomandari ? Este o infectie dar trebuie localizata.