Probleme la 1 an si 2 luni

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de daria.m cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Fetita mea de 1 an si 2 luni nu duce la gura mancarea, biberonul/cana, nu musca din alimente si nu le mesteca (scuipa toate bucatile mai mari de mancare; ii pasez totul). In prezent are toti dintisorii, dar nicio masea. Nu prea duce nimic la gura, cateodata jucarii, pe care le atinge cu limba si atat, nu le baga efectiv in gura. Incerc sa-i coordonez eu manuta catre gura pentru a manca, dar nu ma lasa, tipa, devine foarte irascibila. De o luna merge singura, insa doar cand nu are incaltaminte in picioare. Cand iesim afara se pune in genunchi si refua sa mearga, pentru ca e incaltata, cu toate ca atunci cand era mai mica si o duceam eu de manuta ar fi mers non-stop. La 7 luni si jumatate am facut kinetoterapie cu ea pentru ca nu statea in fundulet nici cu sprijin, nici fara ( a reusit la 8 luni). Mi se pare ca nu prea face progrese fata de alti copii de-o seama cu ea. Vreau s-o duc la un control neurologic, insa medicul de familie spune sa mai astept. Ce ma sfatuiti?

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna ziua.
Consider ca este necesara evaluarea neurologica pediatrica de specialitate, retardul in achizitii fiind prezent. Deoarece copiii au o mare capacitatea de recuperare, precocitatea precizarii diagnosticului si a instituirii terapiei adecvate sunt esentiale.