probleme de a creste in inaltime

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Papsyly cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am 16 ani si de 3 ani nu am mai crescut deloc. Ciclul mi-a venit la varsta de 11 ani. As dori si eu niste pastile pentru a ma mai inalta. am 1.50 si 48 de kg.. Va rog dati-mi un sfat. Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

talia dvs este determinata atat de factori genetici (ereditatea) cat si de mediu. in timpul pubertatii, cresterea in inaltime are loc intre 9-14 ani(varful cresterii: 11 - 13 1/2 ani)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Faceti un sport ( Innot sau baschet ) care influenteaza cresterea in inaltime.

taisia

acum 12 ani

As dori sa stiu cum influenteaza cresterea diabetul la copii. Insulina ce rol are in cresterea in inaltime?