Probleme cu vorbirea

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de S@nd@ cu 8 ani in urma.

Am o fetita de 2 ani si 4 luni. Are un vocabular de maxim 20 cuvinte. Unele cuvinte( mama, tata, da, nu, apte, apa, caca) le pronunta mai des. Altele rar. Am inceput sa-i dau cate 2, 5 ml ulei de peste, de aproximativ o luna. Ma asteptam sa faca minuni dar ceea ce am putut observa e ca doarme noaptea si e mai linistita. Plange mult cand nu o intelegem, o bate pe surioara ei mai mare si se mai izbeste si pe jos. Ar trebui sa-mi fac griji sau o sa-si dea drumul la vorba?

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna seara. Copilul nu "isi da drumul", ci invata sa manevreze muschii specifici" limba, buzele, obrajii, palatul moale, corzile vocale. Pentru unii este mai usor, pentru altii - mai dificil; oricum, copilul poate fi ajutat stimulandu-l sa comunice, citindu-i, jucandu-va cu el, provocandu-l sa verbalizeze - sa se mire, sa imite zgomotele din natura etc.
Succes!