Probleme cu copilul de 2 ani jumatata

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de robin_17 cu 13 ani in urma.

Baiatul meu de 2 ani jumatate nu accepta cuvintele NU si ASTEAPTA. De fiecare data cand doreste ceva si ii spun nu sau nu se poate acum sau asteapta, incepe o criza de nervi:incepe sa planga, sa urle chiar, sa tranteasca si sa repete incontinuu ca vrea acel ceva. De obicei ii spun de cel mult doua ori ca nu se poate sau nu se poate acum, si il ignor, dar el continua cu acest comportament. Sincer nu stiu cum sa procedez. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi. Multumesc

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Eu v-as sfatui sa mergeti cu el la un specialist.

Psih. Nicolae Nedea

acum 13 ani

Buna ziua,
orice comportament se repeta daca este intarit, adica daca pana la urma obtine ceea ce isi dorea.Apreciez ca ati observat ca ceva nu este in regula si va inteleg ingrijorarea, va propun atunci cand ii spuneti "nu" copilului sa observati ce nevoie isi satisface copilul cu acel lucru, de ex: vrea o anumita jucarie-nevoia de stimulare senzoriala sau vrea in brate-nevoia de atentie, astfel in timp ce ii spuneti "nu" aceeasi nevoie sa fie satisfacuta cu altceva sau altfel incat sa va convina si dvs.Ori daca nu identificati usor nevoia, apelati la un psihoterapeut pentru cateva sedinte de consiliere.
Mult succes!

Psih. Delia Aldescu

acum 13 ani

Un copil la aceasta varsta inca nu a invatat cum trebuie sa se comporte la un refuz, cu atat mai putin sa il accepte. Raspunsul lui este unul instinctual si seamana cu o criza de isterie prin care micutul crede ca va obtine ce isi doreste cu cat mai repede. Intr-o anumita masura acest aspect este prezent in viata fiecarui copil, ei nu pot intelege decat treptat, in timp, ca nu sunt centrul universului si ca nu toate lucrurile sunt posibile.
Banuiesc ca nu refuzati copilului nevoile elementare de hrana, iubire, si nu spuneti nu fara sa oferiti si explicatii.
Incercati pentru inceput sa-i propuneti sa accepte amanarea dorintei pentru a primi a doua zi mai mult. Sau sa ii cereti sa participe intr-un fel sau altul la implinirea dorintei.
Fiindca descrierea data de d-voastra e lipsita de detalii clare si un sfat precis nu poate fi dat, va propun sa consultati un specialist caruia sa-i relatati cat mai multe din viata d-voastra si caruia sa-i raspundeti la intrebari, pentru ca sa va poata spune ce e mai bine sa faceti in continuare.