Probleme crestere inaltime?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de michaella01 cu 13 ani in urma.

Buna ziua!
Ma numesc Mihaela si sunt mama unui baiat de 10 ani,care ma confrunt cu o mare dilema!Baiatul meu are 1,30 si 26 kg,desi spun ca are o alimentatie sanatoasa si echilibrata,inclusiv fructe si legume,fata de ceilalti copii,care mananca in general orice peste limita(fast-food,cartofi prajiti,etc).Urmarind,evolutia lui din ultimii ani...,am ajuns la concluzia ca este foarte scund,comparativ cu ceilalti colegi si prieteni ai lui.Ii observ zilnic,deoarece fac inot si obligat ca pot face comparatie.
Posibil,sa aibe o problema medica?Cum si cui,ma pot adresa ca sa aflu adevarul?Poate ca are doar o crestere mai inceata,dar daca are alt ceva?
Va rog frumos,ajutati-ma sa lamuresc aceasta dilema!
Cu respect,Mihaela!

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Buna ziua ,
Dupa varsta de 2 ani, copilul :creste in medie cu 2000 gr.pe an , astfel incat greutatea la aceste varste se poate calcula dupa formula : 9 + de doua ori varsta in ani
deci copilul d/voastra ac***a 10 ani , ar trebui sa aiba...... 29 kgr. La pubertate gr cresterea se accentuiaza ( 3-4 kg. pe an )
Talia ( inaltimea ) dupa varsta de 2 ani se calculeaza astfel : 80 + 5 x varsta in ani
deci copilul D_vs trebuie sa aiba : 80 + 5 x 10 = 130 cm La pubertate si aceasta se accelereaza.
Sa faca in continuare inot si baschet , handbal, dar nu ridicari de greutati sau canotaj .