Pozitii de somn la nou-nascut

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Oana34140946 cu 16 ani in urma.

Buna, sunt insarcinata dar am o mare curiozitate. As dori sa stiu care anume ar fi cea mai indicata pozitie de somn la nou nascut. Am citit articolul despre moartea subita la sugar, dar parintii zic ca ei ne-au culcat pe burtica sau intr-o parte. Oare va dormi nou-nascutul numai pe spate..? Va ramane in acea pozitie? Sau riscul nu este asa mare daca se intoarce intr-o parte sau pe burtica din cand in cand....?

Raspunsuri (5)

Florian Alex

acum 16 ani

Acest risc exista in primul an de viata. Oricum parintele trebuie sa supravegheze copilul cat de des poate pe parcursul somnului acestuia. Cred ca cel mai mare risc cand un copil doarme pe spate este ca acesta sa se innece daca regurgiteaza. Dar, majoritatea specialistilor pediatri spun ca acest risc este mult mai mic decat cel al mortii subite.

GEORGE1886731

acum 16 ani

poti evita aceasta problema respectand cateva reguli:nu culca bebelusul pe perna-eviti si deformarea coloanei vertebrale,dupa fiecare alaptare trebuie ridicat usor,pus pe umar si batut pe spate pana scoate aerul inghitit,nu lasi la indemana lui bebe diverse obiecte.oricum,in primele 2-3 luni nu are prea multa forta,asa ca va ramane in pozitia in care il pui.in general varsa dupa supt,deci atunci il poti intoarce pe o prte,mai ales noaptea

vlad26

acum 16 ani

eu stiu ca nu e bine ca bebe sa doarma pe perna, ci pe o saltea mai tare nitel si sa i se intoarca periodic capul, intr-o parte si in alta (pentru a nu i se deforma). De obicei, indicat este sa daorma pe spate, dar poate dormi si intr-o parte, iar pentru a nu aluneca pe burtica in timpul somnului, poti sa-i pui lui bebe un prosop facut sul in fata (aproape de burtica sa nu se rostogoleasca).

Niculae7

acum 16 ani

Buna,eu am 2 copii unul de 9 ani si celalalt de 7,5 luni si i-am culcat mai ales noaptea pe o parte iar la urmatoarea masa l-am intors pe partea cealalta,si ziua cand il poti supraveghea mai bine poti sa-l pui si pe spate in caz ca-i vine lapticul inapoi sa nu se inece.Dar trebuie mereu schimbata pozitia dormitului mai ales in primele luni sa aiba un capusor cu forme frumoase.(daca o sa-l tineti numai pe spate o sa aiba capul putin turtit la spate).In nici un caz sa nu-l pui pe burta.Succes

violeta6097418

acum 16 ani

Cred ca depinde si de bebe...In primele 2 luni, mai toti parintii ii culca pe spate sau intr-o parte. Dar apoi bebe incepe sa-ti comunice cum se simte mai bine. Al meu doarme de la 2 luni mai mult pe burtica - si acum, cand are 4 ani. Si eu dorm tot asa, de cand ma stiu.

IOLANDA286167

acum 15 ani

eu am o fetrita de 8 lunite si e f frumoasa iti doeresc sa ai si tu copii frumosi. parerea mea pana la trei luni dupa fiecare masa culca pe micu bebe de fiecare data pe cealalta parte si ai sa veyi ca in timp o sa se aseze singur noaptea pe spate sau o sa se intoarca pe burtica dar trebuie obisnuita mai taryiu cand nu o sa mai vrea sa adoarma pe bratele tale atunci poti sa incerci fara sa il obligi ^sa adoarma la pieptul tau.
mult succes si vezi ca sunt o gramada se site-uri cu mamici si pitici care au subiecte interesante