pot sa dau prednison 5mg la copil de 6 luni?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de NMM cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
Copilul meu are 6luni si 2 saptamani. a fost diagnosticat cu bronsita acuta. In primele 5 zile i s-a prescris ospamox, aerius si eurespal. Acum i s-a prelungit tratamentul cu prednison 5 mg - 1 capsula la 12 h, augmentin 3mm/12h, eurespal 5ml/8h si aerius 3ml/zi. Este bine sa ii dau prednison la varsta lui si in cantitatea prescrisa?
Va multumesc pentru raspuns.

Raspunsuri (7)

saracul copil

acum 12 ani

deja medicamentele acelea sunt nocive, acum mai vrei sa-i dai si pe cont propriu ceva care oricum nu-i face nimic bun.

NMM

acum 12 ani

daca se citea mai bine , se putea observa ca nu eu ii dau medicamente dupa mintea mea, ci ele au fost prescrise de un medic. CEI CARE NU AU CUNOSTINTE MAI BINE SA SE ABTINA.

cristinadolhascu

acum 12 ani

si baietelul meu a facut bronsita dar la varsta de 1 an si o luna. i s-a schimbat tratamentul de 3 ori pentru ca nu raspundea la tratament. ni s-a prescris aerius, zinnat, peritol, eritromicina etc. si i s-a administrat si dexametazona injectabil, o singura data. cert este ca nici dupa o luna copilul nu era refacut. pana m-am hotarat sa nu-i mai administrez nici un medicament, iar in 3 zile copilul a fost refacut complet. sfatul meu este sa mai incercam, noi mamele, si leacuri babesti cu care am crescut si noi, pe langa tratamentul medicului: ceai de ceapa, miere cu lamaie etc. incercati tratamentul prescris, dar daca observati ca nu isi revine, mai faceti o pauza pana la administrarea altora, sa nu-i indopam de mici. multa sanatate!

NMM

acum 12 ani

sunt de acord, numai ca la primul copil de la o simpla raceala am ajuns la pneumonie asmatiforma. De aceea imi este teama de orice.

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna seara. Se pare ca sugarul D-voastra are bronsiolita, acesta fiind motivul pt. care s-a recomandatat tratament antiinflamator cu Prednison + restul medicatiei precizate. Ati mentionat un episod de pneumonie "astmatiforma" la fratele sau mai mare, ceea ce pledeaza pt. un teren atopic in fratrie. Consider ca este necesara reevaluarea sugarului de catre medicul curant. Administrarea inhalatorie a medicatiei (bronhodilatator, antiinflamator, mucolitic, etc.) in astfel de situatii este mult mai eficienta si fara efecte adverse sistemice. Este nevoie de un aparat de aerosoli.

NMM

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns

bogdan

acum 8 ani

buna seara ma numesc cipca bogdan ionut am un baietel
de 4 luni am o intrebare doamna doctor tuseste ragusit ,nu
are febra, si medicul de familie ia pus diagnosticul de laringita
ia dat urmatorul tratament. augumentin,eurespal,prednison.
intrebarea mea este prednison -este bun .nul afecteaza?