pojar

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de daniela1060 cu 12 ani in urma.

Pojarul se poate transpite si in perioada de incubatie sau doar dupa ce debuteaza?

Raspunsuri (2)

timeeaa

acum 12 ani

Se poate transmite deja cu 5 zile inaintea eruptiei si poate ramane contagios o perioada de 10-14 zile dupa eruptie.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Pojarul (rujeola) este o boala contagioasa. se transmite prin caile respiratorii (aer, prin picaturi de saliva, secretii nazo-faringiene si conjunctivale). persoana poate raspandi particule virale prin intermediul aerului, infectand si pe altii. Contagiozitatea este mare 4-5 zile inainte si 6 zile dupa aparitia eruptiei.