pofta de mancare

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de marian06 cu 13 ani in urma.

am un baietel de aproape 5 ani si cantareste doar 16 kg la o inaltime de 105cm...a incercat si cu vitamine dar tot nu se ingrasa.......are momente foarte rare cand mananca mai mult.........ce imi recomandati?multumesc

Raspunsuri (4)

omnia

acum 13 ani

Un consult la un medic specialist!

Trebuie identificata cauza lipsei poftei de mancare!
In general, copilul este mofturos la mancare? lipsa apetitului s-a manifestat recent sau e problema mai veche?
Copilul mai prezinta si alte simptome?

Psih. Maria - Laura Cojocaru

acum 13 ani

Cu siguranta un consult la specialist! Este important sa-i faceti toate analizele copilului pentru a identifica de ce natura este aceasta lipsa a poftei de mancare. In cazul in care copilul este fizic sanatos, va puteti intreba daca nu cumva se poate vorbi despre o cauza emotionala pe care n-o constientizati de moment.

lidi

acum 13 ani

si io am o fetita de 3ani nici ea nu are pofta de mancare..... nu mananca nimic aproape toata ziua sunt foarte ingrijorate ce are care e problema ,de ce nu vrea sa manance cand e ora de mancare se pune si plange ....iam dat vitamine de pofta de mancare si nimic.

stefanescu paula

acum 10 ani

am si eu un baietel de aproape 4 ani si eu am avut aceeasta problema dar pe noi ne-a ajutat foarte bine sanasol multivitamine +fier si calciu e foarte bun precizez ca baietelul meu are acum la 3 ani si 10 luni 118 cm si 24 kg e foarte bun pt crestere in inaltime in special