Petesii in cerul gurii

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de MoneR cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Astazi de dimineata, asistenta de la gradinita unde merge fiica mea ne-a atentionat asupra unor puncte/pete rosii aflate in cerul gurii fetei. In conditiile in care ea e in faza terminala a unei viroze(cu muci si tuse moderata), fara febra, tratata cu paracetamol si sirop plantusin forte, ma intreb care ar putea fi motivul aparitiei de ieri pana astazi a acestor pestesii.
Mentionez ca fata nu a facut febra, are un apetit foarte bun si este vioaie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Pot fi multe cauze pentru aparitia petesiilor in gura, inclusiv o infectie virala, o alergie sau o reactie secundara la medicamente. Daca fiica ta a avut recent o viroza, este posibil ca aceste petesii sa fie o reactie secundara la acea infectie. Totusi, este important sa aduceti acest lucru in atentia medicului pediatru pentru a exclude orice alte potentiale probleme de sanatate. Daca petesiile persista, ar trebui luate in considerare investigatii suplimentare precum o consultatie la medicul specialist ORL sau la un medic specialist in boli infectioase pentru a se evalua exact natura acestor petesii.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/orl
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/candidoza-bucala-cauze-simptome-si-tratament_1355