pediatrie

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de doinyta cu 14 ani in urma.

BUNA ZIUA1 AM 1 BAIETEL DE 4 LUNI SI 2 SAPATAMANI. NE CONFRUNTAM CU O PROBLEMA CARE DEJA NE SPERIE. FOARTE DES( DE CELE MAI MULTE ORI) COPILUL NOSTRU ADOARME SI E VIZIBIL CA VISEAZA CEVA URAT DEOARECE URMARIM NELINISTEA SI COMPORTAMENTUL LUI IN SOMN IAR APOI TRESARE SI INCEPE SA PLANGA FOARTE TARE, REPET DEOSEBIT DE TARE IN SOMN .....LA UN MOMENTDAT SE TRESTE SI NU-L MAI PUTEM STAPANI, PLANGE IN CONTINUU. CE POATE FI? CARE AR PUTEA FI CAUZA SI CE AM PUTEA FACE?

MULTUMESC!

Raspunsuri (8)

Maria C

acum 14 ani

Spune-i inainte de a-l adormi o rugaciune, sau mergi la cineva care stie sa-l descante.

doinyta

acum 14 ani

AM INCERCAT SI ASTA CU RUGACIUNEA, DAR SA MERG LA CINEVA CARE DESCATA...EU STIU, OARE SA MAI CREDEM INCA IN ASTFEL DE LUCRURI?!....NU STIU CE SA ZIC

Maria C

acum 14 ani

Poate a fost deocheat fiind atat de micut si frumos...incearca si acest aspect. Multa sanatate!

ionica

acum 14 ani

Incearca sa-l lasi sa doarma cu lumina aprinsa, poate ii este frica de intuneric si de aceea plange.

doinyta

acum 14 ani

i-i zicem in fiecare zi de deochi , ....si doarme cu lumina aprinsa de la inceput....nu stiu ce sa mai zic , multumesc oricum de sfaturi

Psih. Sorinel Mocanu

acum 14 ani

Bebelusii, in primele luni, traiesc realitatea diferit fata de copiii mai mari sau adulti. Practic nu exista o diferentiere clara intre starea de veghe si cea de somn, intre realitatea psihica (impresiile subiective) si cea exterioara, obiectiva. Asta face fragilitatea lor sa perceapa in permanenta diferite pericole (cele mai multe doar aparente), carora nu le pot face fata. De aceea exista o relaitie atat de speciala intre mama si bebelus, pt ca ea sa poata simti in acelasi fel si sa poata interpreta in mod adecvat realitatea, si - nu in ultimul rand - sa-i transmita acestuia prin actiuni, si prin trairile sale, un mesaj linistitor. In timpul somnului bebelusul este singur, pe cont propriu, si ceea ce poate face mama sa este sa fie acolo pt a-l linisti (fara a fi nevoie sa-l trezeasca), sau pt a face acest lucru in momentul in care bebelusul se trezeste. Desigur, sunteti ingrijorata tocmai pt ca sunteti intr-un contact cat se poate de direct cu trairile lui, si pana la un punct, sunt spaime inerente primelor luni de viata. In masura in care credeti ca aveti motive de ingrijorare mai serioase, este bine sa apelati la un sprijin specializat, respeciv la un psiholog, unde veti putea afla cauzele, dar si modalitatile de-a depasi aceasta situatie.

mari

acum 14 ani

la 4 luni si doua saptamani il pot deranja colicile abdominale,sau poate are o problema de sanatate.discutati cu medicul si lasati descantecele si deochiul..de acord ca o rugaciune nu strica nimanui dar acest plans poate ascunde o afectiune grava!mergeti la pediatru.

anca

acum 14 ani

incearca sa vorbesti tot timpul linstit cand esti in jurul lui si sa il tii departe de stres
nu tine televizorul aprins in camera cand il tii in brate pt ca bebelasii si copii mici viseaza noaptea ce vad ziua-poate din cauza asta viseaza asa urat

succes