Parinti Vs Iubit ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de MembruDesktop1578387570 cu 4 ani in urma.

Buna, am o relatie cu un baiat de 5 ani, timp in care le-am spus ca vorbesc cu el si nu au fost deloc deacord, dupa asta am inceput sa imi mint parinti ca nu mai ies cu el doar ca sa ne putem vedea. In ultimul timp ma cert foarte tare cu parinti mei, ei sustin ca baiatul asta nu e de mine, pentru ca e urat, pentru ca nu are un loc de munca perfect si cum stau la sat imi reproseaza de toate barfele care se aud. Nu mai stiu ce sa fac, il iubesc si ma iubeste si simt ca e sincer cu mine si nu ma minte, nu stiu pe cine sa cred, am 23 de ani si mereu am ascultat de parinti mei dar deja simt ca nu mai pot. Mereu imi reproseaza cate au facut ei pentru mine si eu nu fac nimic in schimb pentru ei.
Simt ca innebunesc nu mai stiu ce sa fac si cum sa procedez :(

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 4 ani

Buna ziua, Casnicia pe care o vei face va fi pentru tine, nu pentru parintii tai. Banii se fac impreuna, si probabil te gandesti sa muncesti si tu, nu doar el... Discuta linistit cu parintii tai, fa-ti o lista cu intrebari pentru ei, vezi care sunt argumentele lor - faptul ca ei il considera urat e felul in care il privesc ei! - dar assculta cu atentie argumentele lor si incearca sa vezi situatia cumva... ca de pe ”trotuarul celalalt”, adica sa te distantezi un pic si sa gandesti (lucru duficil cand esti indragostit, dar nu imposibil!!). Lasa-i pe parintii tai sa isi spuna parerile, noteaza ceea ce consideri important de discutat, apoi discuta punct cu punct ceea ce ti-ai notat si au spus ei. Si mai mult de atat, vezi care sunt intentiile lui fata de tine... daca parintii iti cer sa parasesti casa, voi doi va puteti descurca impreuna?
Succes!