papuci ortopedici?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de o stea cu 12 ani in urma.

Medicul de familie mi-a spus ca baietelul meu de doi ani are piciorul putin plat si trebuie sa-i cumpar papuci ortopedici.Mi-am facut programare la un medic ortoped,dar ieri un medic spunea la tv,ca la copii asa mici nu se poate sti cu siguranta daca au platfus,si ca acesti papuci nu ajuta.As dori un sfat,daca sunt s-au nu necesari acesti papuci la 2 ani,si daca pot afecta sanatatea piciorului in cazul in care ii poarta si nu sunt necesari.Sunt sanse sa se vindece platfusul?Dc voi lasa copilul inca vreo doi ani,sa vad cum evolueaza,poate fi apoi prea tarziu?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Copilul beneficiaza de asistenta medicala generala GRATUITA . Nu are nevoie nici de DOVADA de asigurari de sanatate ci numai de un simplu bilet de trimitere la un cabinet de consultatii de ortopedie pentru copii dintr-o policlinica, din orice localitate In adevar trebue vazuta bolta labei piciorului ,caci prin.exercitii de gimnastica medicala se poate remedia .Asemenea papuci,in unele situatii,dau rezultate, in altele nu ajuta cu nimic,ba chiar impiedica pe copil sa invete sa mearga corect. Sanatate