Oare ce poate sa fie im acest caz?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Georgiana cu 3 luni in urma.

Buna tuturor, va rog sa ma ajutați cu câteva informații. Am o fetița de 1 an și 4 luni și de ceva timp se pune pe spate, fixează un punct cu privirea pt 2-3 secunde ( este conștientă dacă o strig) si după se ridica singura. Ieri am fost la pediatru si a spus ca nu e nicio problema, a mai experimentat cineva asta? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Potrivit descrierii dvs., pare ca fetita dvs. se joaca. Este normal pentru copiii mici sa fixeze privirea pe un punct anume pentru cateva secunde, fie din curiozitate, fie ca parte a explorarii lor. De asemenea, faptul ca se poate ridica singura este un semn pozitiv de dezvoltare fizica. Cu toate acestea, daca observati alte comportamente neobisnuite sau daca sunteti totusi ingrijorata, ar fi bine sa va programati la un specialist pentru o evaluare mai amanuntita.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/cresterea-si-dezvoltarea-copilului-cand-este-cazul-sa-ne-ingrijorami_10989