Numarul trombocitelor e mult mai mare

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de marialuca2012 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am un baietel de 9 luni si in urma cu 2 zile i-am facut un set de analize iar singurele valori care nu sunt bune sunt cele ale trombocitelor de 570 ale lymfocitelor de 68 iar la urina valoare este de 1.010 . Va rog frumos sa-mi dati un sfat,medicul pediatru a zis ca nu-i nimic de speriat

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Trombocitele sunt reactanti de faza acuta care cresc in situatiile de inflamatie, infectie. Limfocitele cresc, adesea, in cazul infectiilor virale.
Puteti repeta analizele dupa 2-3 saptamani pentru a urmari evolutia lor.

marialuca2012

acum 11 ani

Va multumesc din suflet pentru raspuns. Am ajuns cu rezultatul analizelor si la spitalul de copii dar pot spune ca au reusit sa ma sperie de moarte......mi-au spus ca e grav. Oricum nu cred ceea ce a incercat sa-mi spuna acea doamna doctor

Adrienne

acum 11 ani

Cred ca ar fi indicat un exudat nazal si faringian. Valorile sunt usor crescute ,nu este de speriat.

marialuca2012

acum 11 ani

Multumesc mult pentru sfat.Astazi dimineata am repetat analizele si asteptam rezultatul.Am sa-i fac si exudatul sa vedem poate de acolo este problema.

anca anton

acum 9 ani

Buna ziua,
Am un baietel de 4 ani si doua luni si anul trecut in decembrie i-am facut o hemoleucograma (din curiozitate) si trombocitele i-au iesit 478.Am urmat o cura de fier (la sfatul medicului de familie),precum ca de aici ar fi cauza,iar acum doua zile,la nici un an distanta sunt 540(descoperit intamplator).Medicul de familie zice sa nu ne ingrijoram,pericol este atunci cand trombocitele sunt mici nu mari.Totusi de ce cresc? Este de speriat? Sa mergem la un hemtolog?

george

acum 8 ani

daca valorile analizelor sunt ceea ce spuneti schimbati medicul de familie caci este incompetent. cu cat este mai gros sangele cu atat exista mai mare riscul de infarct sau atac cerebral. practic oricand la un efort fizic mai mare copilul poate cadea din picioare.e serios. nu neglijati asa ceva.obligatoriu analize de sange complexe.!!!!!!!