nu vorbim la 2 ani si 7luni

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de angelica56 cu 12 ani in urma.

Am un baietel in varsta de 2 ani si 7 luni si pana acum nu reuseste articuleze decat foarte putine cuvinte gen: mama, tata, apa, da, nu, sau, in general cuvinte dintr-o sip***a sau doua.Restul cuvintelor le spune pe limba lui. Desi am vorbit tot timpul cu el si il punem sa repete de mai multe ori cuvinte usoare nu reusim sa facem progrese.Ma ingrijoreaza cand fac comparatia intre el si alti copii de varsta lui. Am observat ca spune toate sunetele in inceputuri de cuvinte.Este intemeiata ingrijorarea mea? ar trebui sa consult in specialist ?Si daca da unde il pot gasi?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Stati de vorba cu medicul pediatru al copilului (care apoi sa va trimita la un logoped ).

eu

acum 12 ani

la fel s a intamplat cu fetita mea!La 2 ani si 9 luni am dus o la camin,dupa 2 sapt nu se mai oprea din vorbit!poate dc va fi nevoit sa comunice cu alti copii isi va reveni,se va stradui mai mult ,va fi nevoit sa solicite,sa comunice,sa pov....SUCCES!

angelica56

acum 12 ani

multumesc pentru incurajari