Nu primeste ceai

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de iazmin cu 13 ani in urma.

Baiatului meu de 4 luni si jumatate ii dau lapte nan 1 si are si doua mese de piure pe zii, problema este ca nu primeste ceai si imi este teama ca pe aceste calduri nu este destul de hidratat. Ii pot incerca sa ii dau apa humana poate o primeste sau este numai pentru prepararea laptelui?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua ,
Bebeluşul D-vs la acestă vârstă ,este alimentat corect ( a -ţi început foarte bine diversificarea ) . Sugarul care mănâncă toate cele 5 mese pe zi majoritatea fiind lapte, deci lichide , nu are nevoie de apă sau ceai în plus între mese ( mai ales dacă nici nu solicită ) Ceaiul administrat forţat,poate fi vărsat sau scade apetitul pentru ,alimentaţia obişnuită . Creşterea în greutate şi somnul între mese constitue dovada cea mai bună .Obiceiul unora de a da sugarului biberonul cu ceai ori de câte ori plânge este incorect . Se mai pot adăuga câteva linguriţe de apă fiartă şi răcită îndulcită în care se adaugă suc de lămâie, sau chiar ceai de tei dacă primeşte . Nu -l forţaţi cu ceaiul că nu se deshidratează. Menţine--ţii apetitul pe care-l are şi continuaţi diversificarea proporţional cu vârsta Cu sănătate Dr. Emil Otesteanu .

Carpe Diem

acum 13 ani

Stai linistita si urmeaza sfatul domnului doctor, baietelul meu are 8 luni si chiar si acum refuza biberonul cu ceai, l-a luat foarte rar si doar neindulcit. Cand refuza laptele si nu ii e nici foame mai incerc biberonul cu apa fiarta si racita, pe care daca ii e sete nu o refuza. Crestere mare.