Nr scazut de lymfocite

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de alinahell cu 12 ani in urma.

Buna ziua. am 15 ani si am o problema. mi-am facut analizele si nr lymfocitelor(val. absoluta) este 2.02, valoarea normala fiind 2.8 - 9.Ce inseamna ast; e vreo boala? Multumesc.

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valori scăzute ale limfocitelor se întîlnesc într-o multitudine variată de afecţiuni precum: colagenoze, insuficienţă renală etc. Pentru stabilirea cauzei acestei limfopenii vor trebui efectuate atât un control al unui medic specialist cît şi a altor analize paraclinice şi de laborator

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Vorbeste cu medicul de familie, poate analiza ai facut-o dupa o infectie virotica sau bacteriana si atunci analiza trebuie luata in calcul in corelare cu intreg tabloul hemoleucogramei si cu un examen obiectiv .

alinahell

acum 12 ani

Multumesc.

elena

acum 11 ani

buna seara mi-am facut hemoleucograma si la limfocite% am valoarea 23,9, normale 25-40, puteti sa ma lamuriti ce inseamna acest lucru?, sufar de ceva anume ?
multumesc

Dana

acum 11 luni

Buna seara in aceeasi situatie sunt si eu ,va rog trebuie sa ma preocup?multumesc