neuropsihiatrie - convulsie

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de gali87 cu 12 ani in urma.

Am o nepotica de 1 si 8 luni a facut febra 38.5 ( si- a pierdut cunostinta nu raspundea la chemari , i s-a invineti buzele si ochii ) Am ajuns cu ea la spital iar medici de acolo au constatat ca a facut convulsie , au urmat analize care sunt bune, iar fetita facand febra in continuare si ii dadea algocalmin .A 2 zi a facut iar convulsie repetandu-se la 1 ora distanta desi febra scadea si apoi iar crestea . Intrebarea mea este de la ce se poate face convulsie deoarece a mai avut febra tot asa mare dar nu a facut convulsie.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Se pare ca sunt convulsii determinate de starile febrile . Totusi,fiindca se repeta este nevoie de un examen ENCEFALOGRAFIC, pentru a le diferentia de alt fel de convulsii ( expresie a unor afectiuni ).Sa fie consultata si de un medic neuropsihiatru .