neurologie

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de mihaela vasile cu 13 ani in urma.

David are 5 luni si inca nu-si tine gatul perfect, nu se intoarce singur de pe spate pe burtica si invers si nu e interesat de jucarii sa intinda mana dupa ele. Credeti ca e vreo problema?

Raspunsuri (2)

costas

acum 13 ani

desigur ca este chiar o problema serioasa. copilul este in mod evident hipoton. iar hipotonia de obicei ascunde in spatele ei o boala cerebrala. este absolut necesar un consult neurologic pediatric complet, precum si analize de sange, urina si un fund de ochi. ar fi interesant sa precizezi daca david vorbeste normal sau daca are spasme. in orice caz, nu intarzia vizita la medicul specialist. ma intreb ce parere are medicul lui de familie. sanatate multa!

mihaela vasile

acum 13 ani

Am fost la neurolog care ne-a recomandat eco transfontanelara si ne-a trimis la kinetoterapeut. La kineto ni s-a spus ca are tonus muscular normal pe toate grupele de muschi dar ca e lenes.Acum facem gimnastica medicala.Nu are spasme si gangureste toata ziua.Cu ochisorii avem o problema, are aniridie congenitala(lipsa partiala a irisului) dar fundul de ochi e in limite normale. Multumes mult pt sfat.