mononucleoza la copii

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de carmen512 cu 15 ani in urma.

Buna seara, am un baietel de 7 ani jumatate, care a fost diagnosticat cu mononucleoza infectioasa in urma cu doi ani. in momentul de fata IGG si IGM au scazut de la valori initiale de peste 140-160 (valorile normale sunt mai mici de 20), deci suntem pe drumul cel bun. In a doua decada a lunii martie suntem programati pentru noi analize si speram sa iasa bine si acestea. Daca s-a mai confruntat cineva cu acest virus, astept un semnal. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Din cate stiu eu, medicii recomanda de obicei copiilor care fac boala sa evite sportul cel putin timp de o luna dupa disparitia simptomelor deoarece de obicei splina este marita temporar din cauza bolii. O splina marita se poate rupe usor – cauzand sangerare, febra si dureri abdominale – si necesita interventie chirurgicala de urgenta.
Cel mai bun tratament este bazat pe multa odihna, mai ales in primele faze ale bolii, cand simptomele sunt cele mai severe. Acetaminofenul sau ibuprofenul pot ajuta la reducerea febrei si a durerilor musculare.
In cele mai multe cazuri, simptomele mononucleozei dispar in cateva saptamani cu multa odihna si multe lichide. Multa sanatate