miscarile copilului

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de eu mama .ro cu 12 ani in urma.

buna ziua.am un baietel de 6 luni si inca nu se rostogoleste ,se intoarce doar putin pe o parte .e ceva de preocupat .

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Unii bebeluşi se pot întoarce de pe burtă pe spate chiar de la 3 luni, dar majoritatea au nevoie de muşchii mâinilor puternici şi de-abia pe la 5-6 luni se vor putea întoarce invers, de pe spate pe burtă (unii bebelusi nu se întorc niciodată, sărind peste această etapă direct la statul în şezut sau la mersul de-a buşilea). Recomand să mai aşteptaţi încă o lună de zile şi abia apoi, în cazul în care nu a deprins această mişcare de rostogolire, să apelaţi la un medic