mictiune dificila

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de MamaPusa cu 11 ani in urma.

Ce pot face sa reduc /elimin chinul baietelului meu cand vrea sa urineze? A facut operatiede fimoza, a trecut o saptamane si doua zile de atunci, nu-l mai doare /ustura cand urineaza. Il doare /ustura sau, efectiv, nu poate sa urineze inainte de mictiune, aceasta din urma linistindu-l, intr-un final, cand ajunge la ea. Se trezeste noaptea /ziua (cand doarme) cu un planset usor, cu care ajunge la disperare (planset nervos). Da din picioruse nervos, nu te lasa sa-i faci nimic (macar sa-l distragi cu o jucarie /niste jocuri). Se linisteste dupa ce actiunea in sine, mictiunea, porneste...

Raspunsuri (2)

ala bala

acum 11 ani

Poti sa fii putin mai precisa? Urinarea si mictiunea reprezinta acelasi lucru, nu vine una inaintea celeilalte. Probabil in zilele de dupa operatie copilul a prins o frica de a urina din cauza usturimii. Iar acum, cand i-a trecut usturimea in sine, se inspaimanta cand constientizeaza ca va trebui sa urineze. Trebuie doar sa-l faceti sa realizeze ca starea de usturime a trecut, astfel ii va trece si lui starea de nervozitate.

MamaPusa

acum 11 ani

Multumesc din suflet pt confirmare! Imi era frica sa nu fie altceva! Acum, singura problema este sa scapam de ultimul nod de ata. Trebuia sa se resoarba, insa cele care s-au desprins singure (sau pe care le-am taiat igienic, ca sa evit o eventuala complicatie) erau ata pura, textila... No problem ''till now... Poate am inteles eu gresit... Inca o data, multumesc!