Megacolonul congenital (boala Hirschsprung)

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Buna !Am o fetita de 2 ani si 9 luni pe care o cheama Denisa si avem o mare problema cu constipatia. V rog sa imi dati niste sfaturi.

Raspunsuri (4)

acum 15 ani

Buna Anna,

In acest caz, trebuie sa te asiguri in primul rand ca fetita ta consuma suficiente lichide;
Constipatia poate fi inlaturata cu suc de prune, mere suc pere;
Adauga in alimentatia zilnica, fructe: mere, pere, piersici si alimente bogate in fibre: fasole uscata, mazare sau produse din grau integral: cereale, paine de graha,, orez brun, paine integrala.
In nici un caz nu administra laxative inainte de a consulta medicul!

Multa sanatate!

cristina231113620

acum 15 ani

Multumesc pt raspuns .Consuma multe lichide dar am sa difersific alimentatia cum m-ati sfatuit.Multumesc

tanase7135716

acum 15 ani

am si eu o fetita de 2 ani si 7 luni si avem probl. cu constipatia.voi ati scapat de ea?daca da te rog spune-mi cum .lichide consuma multa dar la mancare e f. pretentioasa

cristina231113620

acum 15 ani

buna!Deny este mai bine face singura fara supozitor dar tot mai tare.Am folosit mai multe sucuri naturale mere,pere,piersici si sa invatat in fiecare zi sa manance ciorbita
am evitat o perioada alimente care constipa ,apoi le-am introdus in cantitati mici ex mar +biscuiti+banana inainte nu ii putem da.Acum avem 3ani si 4 luni si doctorita noastra mi-a zis atunci ca se va regla si a avut dreptate.La uni copii tranzitul este mai lenes.Pa.