mancarime

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de o stea cu 13 ani in urma.

Fetita mea de 8 ani,are o usoara mancarime in zona organelor genitale.Are pe piele niste bubite rosii,chiar pe organele genitale,care abia se observa...Se spala in fiecare seara...e curata,dar de cateva zile nu trece.Ce ar putea fi?Exist vreun unguent pentru asa ceva?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Ma gandesc sa va recomand niste spalaturi cu bicarbonat de sodiu, dar nu stiu sigur daca se recomanda la fetite mici, dar nu cred ca ar fi o problema. Deci spalaturi cu bicarbonat de sodiu (o lingurita dizolvata in apa) si niste spray cu oximed dat exclusiv pe piele/zona cu bubite, deci pe labii, nu in interior. Poate are doar o iritatie. Fetita sa poarte numai lenjerie din bumbac 100% si in aceste zile, cat mai are iritatia, incercati sa folositi numai chilotei albi, nu colorati sau negri. Invatati fetita sa nu stea jos daca face pipi la scoala (sa faca de la inaltime), sa aiba la ea servetele curate (nu hartia de acolo poate atinsa de altii) si sa nu puna mana in zona genitala inainte de a se spala pe maini.
Daca vedeti ca nu se amelioreaza in cateva zile sau mai rau, ca se agraveaza, consultati un medic dermatolog.

tirex

acum 13 ani

cred ca ar fi mai bine sa va duce-ti la dermatolog, pt ca poate fi o dermatita sau o iritatie , care se trateaza diferit, asa a avut fetita mea si am fost cu ea la dermatolog si a fost dermatita de la scutec, ceea ce nu este cazul fetitei d-voastra, din cauza asta e bine sa o vbada un dr. ca sa determine natura bubitelor si sa va recomande un tratament adecvat.

o stea

acum 13 ani

Va multumesc pt raspunsuri.La dermatolog nu pot ajunge decat sapt viitoare.Am fost la cea mai apropiata farm si nu am gasit spreyul.mai caut maine.am cump bicarbonat.Am in casa tetraciclina unguent.oare dc ii pun in seara asta ar ajuta?

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Angi, Bună seara,
Problema ridicată de d-voastră este sensibilă , zona de apariţie a simptomelor este deasemeni sensibilă,ca şi vârsta fetiţei. Pare o dermatită determinată fie de o iritaţie fie de un alt factor alergic sau microbian. Nu prezintă o gravitate ci mai de grabă o senzaţie neplăcută ,în condiţiile riguraoase de igienă corecte pe care ni -le descrieţi.
Sfaturile pe care le- aţi primit din partea colegelor,înaintea mea , sunt corecte ca şi recomandarea de a prezenta fetiţa la consult la un medic dermatolog ,pentru mai multă operativitate ,fiind vorba şi de un examen obiectiv ( nu numai teoretic )
Cu sănătate dr Emil Otesteanu