Mai pot obtine 5 cm?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Madeline98 cu 8 ani in urma.

Imi trebuia un sfat cu privirea la cresterea in inaltime , am aproape 17 ani , sunt fata si 1.56 inaltime . Sunt mai scunda decat parintii mei ( aprox. 5-6 cm fata de mama) . Exista sanse de a mai creste pana la varsta de 18 ani? Ce imi recomandati? Multumesc anticipat! P.s: De 1 an am aceeasi inaltime

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna ziua. Da: joaca baschet, agata-te de bare (spaliere).

FreeStyle11

acum 8 ani

In general fetele se opresc din crescut la 16-17 ani, deci cam atat ar trebui sa ramana.Geneticul este cel mai important, la fel si alimentatia, sportul, toate astea mai mult in perioada de crestere, intre 1 an si 16 ani, cand se opreste cresterea.Baschetul si paralele nu ajuta la inaltare, cum se crede, ci este lucrata numai musculatura, inaltimea crescand prin alimentatie si activitate sportiva de orice fel practic, nu numai acelea, dar nu ele singure, genele jucand cel mai mare rol in stabilirea inaltimii.Sincer nu vad vreo problema la inaltimea ta, pt o fata mi se pare foarte bine, si cred ca ar trebui sa fi multumita cu inaltimea pe care o ai.Multe fete micute sunt destul de atragatoare, daca stiu cum sa se prezinte.