Mai pot creste in inaltime

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de marriachi cu 13 ani in urma.

Am 22 de ani si 1.57m as dori sa stiu daca cu ajutorul unor suplimente pot creste in inaltime sau daca ma apus de inot.Sau ce medic ar trebui sa consult pentru astefel de informatii?

Raspunsuri (7)

Carpe Diem

acum 13 ani

Endocrinologie..........dar ar fi trebuit sa-l consulti mai din timp.

marriachi

acum 13 ani

fratii mei au 185,iar altul 1.90,tata este inalt doar mama este mai mica de inaltime si tare as vrea sa stiu daca mai exista vreo posibilitate sa cresc

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

1. Suplimentele nu asigura cresterea in inaltime
2. Peste varsta de 22 ani crestere in inaltime nu prea mai este posibila.
3. Totusi iti recomand sporturi( care sa traga corpul in sus ) baschet , handbal ,innot .In niciun caz haltere sau canotaj.
4. Sa nu ai complexe in aceasta situatie caci in societate si deci in viata ,conteaza mai mult, cum te comporti , ce educatie ai si ce scop ai in familie si in colectivul de munca.

petru

acum 10 ani

BAI PULI ! nuni umbla cu basketu tau cu hambalu tau ,zii la fata co sa creasca cu injectii cu hornoni de crestere

Iuli

acum 13 ani

Nu, la aceasta varsta nu mai exista nici o posibilitate, cartilagiile s-au sudat deja. Totusi nu inteleg de ce nu afi mers la 15-16 ani la endocrinolog. Atunci se mai putea face ceva in aceasta privinta. Oricum un consult nu strica, e posibil sa aveti o dereglare ac***a in vedere inaltimea fratilor si a tatalui.

bubes ion

acum 10 ani

vreau sa mai cresc

Adrian

acum 10 ani

Salut, eu unu nu cred ca vei mai creste de oare ce ai 22 de ani.. daca ai trecut de 18 ani vei avea sanse foarte putine sa ma-i cresti vreo 5-10 cm, Eu unu am 15 ani si am 1,68cm, parinti mei au 1,68 tata si mama 1,55. Sper ca team ajutat.