LUNGIME FEMUR

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de dariatm cu 13 ani in urma.

Lungimea femurului la fat in sarcina la 28 saptamani 49.5 mm.Am facut un screening fetal si am fost asigurata ca totul e ok.Ma poate ajuta cineva cu o parere?grav sau nu??

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Daria , Bună seara,
Referitor la lungimea femurului la făt în sarcina D-vs la 28 săptămâni 49,5 mm,consider că este o neclaritate. Trebuie să clarificaţi problema cu cabinetul unde vi-s -a făcut screeningul fetal de care vorbiţi ..
După Prof univ.Dr. Onofrescu ,în Ecografia Obstetricală la capitolul Biometria fetală intrauterină se menţionează :
Lungimea femurului (LF), are o creştere săptămânală de 2.4mm până la 30 săptămâni şi de 1,8mm de la această vârstă până la termen Deci,îmi pare rău că nu vă pot răspunde ,la întrebarea d-vs : grav sau nu ? Dr Emil Oteşteanu

andreea

acum 12 ani

eu am 4,76 cm la 25 saptamani este ceva grav?

elena

acum 11 ani

eu am 29 de saptamani si lungimea femurului e de 48 mm 28 s,d-na doctor mi-a zis k nu e nimik grav,voi ce spuneti?astep raspuns

ELENA

acum 10 ani

ai avut probleme cu bebele din cauza femurului????a fost mic??

ELENA

acum 10 ani

ai avut probleme cu bebele din cauza femurului????a fost mic??