lovitura la cap

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de rubyruby cu 13 ani in urma.

fetita mea are 5 luni si azi a cazut jos din pat , a cazut pe burta si s-a lovit la cap intr-o parte, s-a inrosit si i s-a umflat putin...sunt foarte speriata, i-am pus o compresa rece.
este ceva grav?
sunt ingrijorata.

Raspunsuri (4)

elena

acum 13 ani

S-ar putea sa nu fie nimic grav, dar cel mai bine ar fi sa mergi la dr.Sanatate.

marialeea

acum 13 ani

In mod normal, daca nu si-a pierdut cconstienta, nu e nimic grav! Dar, ca sa te linisteti, cel mai bine ar fi sa mergi totusi la Urgenta cu ea.

Csara

acum 13 ani

Vor mai fi, din pacate, astfel de lovituri. Micutii se lovesc deseori la cap, dar loviturile nu sunt percepute atat de puternic ca la un adult. Mai grava e sperietura lor si a celor din jur. In cazul in care se loveste la tampla, ceafa, situatia este mai grava. Daca micuta nu pare ametita, nu vomita, nu-si pierde echilibrul, totul este in regula. In cazul in care esti foarte stresata mergi la medic pentru o ecografie transfontanelara.

ruby

acum 13 ani

va multumesc mult la toti pentru sfaturi.
acum sunt mai linistita.