lovitura la cap bebe 10 luni

Cresterea si dezvoltarea copiilor Prevenire plaga

Postata de corina.tebea cu 10 ani in urma.

bebele meu acum aproape 1 luna in incercarea de a explora camera ,tinandu-se cu mainile de mobila a cazut din picioare dand cu fruntea de pervazul geamului care are aplicat pe colt un coltar din aluminiu. Si-a facut o plaga pe frunte cam de 1,5 cm la care i s-au aplicat 2 ate. Medicul chirurg care a facut sutura a pus diagnosticul de plaga frontala. Mentionez ca nu si-a pierdut cunostinta nu a varsat nu a avut stari de somnolenta nimic doar a plans putin si atat. Acum a racit si am fost la pediatru care i-a vazut cicatricea de pe frunte. A palpat-o si mi-a spus ca ar avea osul spart sau cel putin a fost spart. Sub cicatrice care s-a vindecat frumos este ceva putin tare asa proeminent la atingere , a fost si mai mare eu crezand ca e normal sa fie asa dar care se retrage cu trecerea timpului.

Spuneti-mi va rog este normal sa fie asa sutura? Cum se vindeca o astfel de plaga? Credeti necesar un CT sau radiografie? De 2 zile sunt foarte stresata pe tema asta. Va multumesc!

Raspunsuri (5)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna seara.
Traumatismul frontal deschis (plaga) a condus si la formarea unui hematom epicranian ("cucui"). Se poate efectua o radiografie de craniu pentru evaluarea situatiei actuale.

corina.tebea

acum 10 ani

si nu este periculoasa radiografia la o varsta atat de mica?

jurnaluluneimame

acum 10 ani

Buna, Corina,

Eu zic ca, daca ai banuieli ca ar putea fi mai mult decat o plaga, ar fi bine sa ii faci, totusi, o radiografie. Din doua rele (radierea si repercursiuni), eu as alege-o pe cea mai putin rea.
Si Rares al meu a avut o lovitura puternica la cap, soldata cu o plaga frontala si i-am facut radiografie, pentru siguranta.
Poti citi mai multe despre experienta noastra: http://www.jurnaluluneimame.ro/articol/245/Copilul-meu-s-a-lovit-puternic-la-cap-si-a-avut-o-plaga-frontala/

Ruxandra

acum 10 ani

Buna Corina,

Iti recomand sa incerci Aloe Vera Emergency Spray by LR Health@Beauty Systems, o combinatie exclusiva de Aloe Vera si 12 extracte de plante atent selectionate precum galbenele ,coada soricelului ,musetel ,salvia..si Concentrat Aloe Vera (concentratie de 90 % aloe vera).Comprese cu spray si apoi concentratul de aloe..Este o solutie sigura si eficienta pentru multe ''''''''mici accidente ''''''''...in special pentru copii, dar nu numai....

Numai bine!!

corina.tebea

acum 10 ani

Va multumesc pt sfaturi. I-am facut radiografie. Am fost internati pt raceala si i-am facut radiografiile acolo la indemnul pediatrei care era ferm convinsa ca a atins osul . Nu stiu ce sa mai spun. Pe cea frontala nu se vede absolut nimic iar pe cea din profil care mi-a aratat-o in treacat se vedea o liniuta perpendicular fata de cicatrice si destul de lunga cam 3-4 cm.Radiografiile au ramas acolo .Oare mi le da daca le cer? Cat despre cicatrice nu se mai simte nimic sub ea cum se simtea ,asa oarecum tare.O seara faina!