lipsa de concentrare

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de ANA MARIA12114337 cu 11 ani in urma.

buna seara!...Am fost sesizata de catre dna.invatatoare a fetitei mele de 7 ani,ca aceasta,ar suferi de o usoara lipsa de concentrare,de atentie;Mentionez ca am fost cu ea la psiholog unde s-a exclus posibilitatea diagnosticului de ADHD,aceasta lipsa de concentrare nefiind insotita de alte simptome ca hiperactivitatea,impulsivitatea etc...Daca ajuta,va pot spune ca am nascut-o de 2,600g si a avut la nastere scor Apgar 9 si inca din primii ani de viata a suferit de un grad mediu de anemie!V-as ruga sa-mi spuneti ce tratament-naturist mai degraba!-i-as putea administra pt.a-si recapata atentia,atat de necesara acum,in anii de scoala!Multumesc din suflet!Cu respect M Bondar

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna seara,

Va recomand ca inainte de a incerca sa tratati fetita cu tot felul de medicamente homeopate/ alopate sa incercati sa vedeti ce se intampla cu ea. Vorbiti cu fetita si vedeti din ce cauza nu se concentreaza. Multi parinti tind sa ignore acest aspect sau sa se uite doar din perspectiva invatatorului. O cauza ar putea fi si plictiseala. Incercati intai sa vedeti ce se intampla, sa vedeti cand nu se mai concentreaza, in ce imprejurari etc,