limba incarcata

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de roberta66 cu 12 ani in urma.

Buna!!!!fetita mea de cand sa nascut are pe limba ceva si nu stiu ce poate sa fie,am aratat la medicul de familie si a zis ca sunt copii care se nasc cu limba cu model insa la fetita am observat ca dimineata ii miroase gurita,nu are pofta de mancare si as dorii daca se poate sa imi spuneti ce analize as putea sa-i fac pentru a afla din ce cauza are pe limba pete albe si ii miroase gurita.de spalat se spala pe dinti de 2 ori pe zii seara si dimineata.Este problema sau nu trebuie sa imi fac griji?astept raspuns!!!

Raspunsuri (1)

Bexi

acum 12 ani

buna,
nu ti s-a povestit sau sa citesti despre stomatita? de obicei bebelusii pot face stomatita care se trateaza foarte usor astfel:
cureti limba si restul gurii cu fermitate dar sa nu o ranesti cu tifon pe deget(infasori tifon uscat) dupa care pe alt tifon pui glicerina boraxata(o gasesti in orice farmacie), tot infasurat pe deget si o cureti pe limba si in toata gura.

daca cumva nu e asta cauza, nu e problema daca faci asta fetitei, nu ii strica niciunui copil, e pasta lor de dinti:) pana le ies dintisorii.

daca asta e cauza, iti recomand exact ce mi-a recomandat mie doamna pediatra: de 2 ori pe zi, dimineata si seara tratamentul exact cum ti l-am spus. in plus, daca vrei poti sa ii pui si pe suzeta, daca folosesti, ocazional cate-un pic de glicerina. e foarte bun antiseptic, antimicotic, super glicerina, si e dulce, o sa ii placa:)