Laringita?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de cristina1024 cu 12 ani in urma.

Buna dimineata, Va rog sa ma ajutati cu o varianta de tratament pentru urmatoarea situatie: baietelul meu de 4 ani jumate, imi spune de 2 zile ca-l mananca in gat. In special seara; deci vineri seara si sambata seara. Fara sa aiba gat rosu sau sa faca febra. In noaptea care a trecut, s-a trezit de 2 ori in fundulet, plangand simultan cu o tuse latratoare, fara alte pusee de tuse pe parcursul noptii. Nu as interveni cu antibiotic dar mi-e teama ca tot acolo voi ajunge. Ac***a in vedere ca febra nu facut inca deci administrarea de antitermice nu-si are rostul momentan, zic eu, ce antitusive imi recomandati? Banuiala mea este ca are laringita.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Pentru laringita ( tuse latratoare, modificarea vocei ) fara febra , se recomanda caldura in jurul gatului si ceaiuri caldute Daca apar dureri la nivelul corzilor vocale si modificari severe ale vocii, se recomanda consult la aorice serviciu de urgenta.

cristina1024

acum 12 ani

Va multumesc din suflet pentru raspuns. Chiar nu ma asteptam sa fie atat de prompt ac***a in vedere ca este duminica dimineata. Sa va dea D-zeu sanatate!