Lapte La Dorna Rosu

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Adryana18 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Am o prietena care are un baietel de 2 anisori, de aproape o luna l-a trecut pe lapte La Dorna Rosu (nu a intrebat medicul).
Este bun pentru copil acest lapte? Ea doar il incalzeste un pic si apoi il pune in biberon sa il bea, trebuie sa il fiarba intai?
De vreo saptamana plange mai toata ziua, si se strange ca un covrigel, treaba mare face mai rar si extrem de solid (o fi de la acest lapte???).
Cum ar fi indicat sa ii dea acest lapte la copil, fiert sau doar incalzit??? Sa il mai dilueze cu un pic de apa sau ceai (de care ceai?) ???
Astept raspunsul dvs.
Multumesc!

Raspunsuri (1)

cristina_519

acum 13 ani

Buna ziua, pana va va raspunde un specialist la aceasta intrebare,va pot spune ca toate produsele lactate sunt supuse unei pasteurizari inainte de a fi puse pe piata.Pasteurizarea are rolul de a distruge microorganismele din lapte si ea se realizeaza in functie de tehnologie prin "fierberea" produsului la temperaturi inalte ( pana la 90 C ).V-am facut aceasta mentiune pentru a elimina faza cu fiertul, produsul se poate incalzi pt a nu-l da rece copilului.Despre problema digestiei las un specialist sa dea o parere.