klebsiella urmata de e-coli si iarasi klebsiella???

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de ali_anghel cu 12 ani in urma.

Buna seara! Fiul meu are 5 luni si 8,200 kg, hranit exclusiv cu lapte matern. La 3 luni si o saptamana a fost diagnosticat cu klebsiella (a iesit si in urocultura +coprocultura). A stat sub tratament cu antibiotic (ampicilina +gentamicina, in urma antibiogramei) o saptamana. Am repetat analizele (urocultura+coprocultura) la 4 luni si 2 saptamani, i-a iesit e-coli in urina. Am repetat analizele la alt cabinet si a iesit klebsiella. El se prezinta bine: vioi, scaun o.k, fara temperatura, fara voma, fara miros al urinei.Care sa fie cauza? Cat de grav poate fi?
Va multumesc!

Raspunsuri (11)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul copilului d-vs probabil este vorba de o contaminare cu aceste bacterii din Familia Enterobacteriaceae (bacterii ce se găsesc la nivelul intestinului uman) datorată unui defect al tehnicii de recoltare. De asemenea, faptul că aceste bacterii s-au descoperit şi în urocultură dar fără a fi însoţite de vreun simptom poate semnifica prezenţa unei bacteriurii asimptomatice. Cauza este cel mai probabil, în primul rând, aşa cum am spus, un defect al tehnicii de recoltare dar poate fi vorba şi de o igienă nu foarte bună a copilului, de aceea pentru a preîntâmpina aceste situaţii este recomandată în primul rând asigurarea unei igiene corespunzătoare

ali_anghel

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns. Am omis sa spun ca prima data am ajuns cu el la spital pentru ca a avut temperatura si a vomitat. A stat internat in spital o saptamana. Cred ca scaunul a fost afectat de urina cand i s-a luat proba in spital. Am repetat analizele dupa o luna sa vedem daca mai sunt probleme si au aparut altele. Am fost instruit cum trebuie facuta igiena copilului si stiu ca nu e de gluma. Nu folosim servetele umede, dupa fiecare schimbat de scutec il spalam cu apa si sapun, in prealabil ne spalam si noi pe maini si iarasi dupa schimbarea copilului. Recoltarea am facut-o ca la carte.Nu cred ca asta este cauza. Contaminarea in mod repetat ma face sa cred ca poate este vorba de o malformatie sau "ceva" la aparatul excretor. Astept parerea dumneavoastra.
Va multumesc anticipat!

Medic Epuran

acum 12 ani

Cum aţi spus foarte bine, ar putea fi vorba şi de o malformaţie a aparatului urinar (dar în acest caz ar fi prezentă şi o simptomatologie caracteristică, ori d-vs aţi spus că nu există simptome). Pentru a elimina această posibilitate, ar fi indicat consultul unui medic urolog.

ali_anghel

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns! Va rog sa-mi spuneti care sunt simptomele caracteristice unei malformatii a aparatului urinar. Imi cer scuze pentru insistenta.
Va multumesc!

ali_anghel

acum 12 ani

Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns. Va rog sa-mi spuneti care sunt simptomele unei malformatii a aparatului urinar. Imi cer scuze pentru insistenta.
Va multumesc!

Medic Epuran

acum 12 ani

Simptomele diferă în funcţie de tipul malformaţiei (ureterale, vezicale, uretrale) dar printre cele mai întâlnite sunt: polachiuria, disuria, retenţia de urină şi infectia urinara.

ali_anghel

acum 12 ani

Va multumesc!

elena

acum 10 ani

buna seara, am o problema cu fiul meu, are doar 4 luni, acum 2 sapt am fost internata in spital pt caa facut febra si diaree, mi sa spus ca facut enterocolita, dupa 10 zile ne_am externat.la 5 zile m_am internat iarasi pentru ca il durea foarte tare burta si nu manca, in urma uroculturi i_a iesit klebsiella iar acum face tratament cu antibiotice dar problema e ca a reaparut diareea.nu stiu ce sa fac?! Mi- e teama ca iarasi o luam de la capat!As dori un sfat... sa plec cu el la Bucuresti?

costea aida

acum 10 ani

buna ziua, am si eu un baietel de 2 luni si 2 saptamani si in urocultura ia aparut klebsiella i.am facut antibiotic timp de o saptamana Meronem , iar dupa i.am continuat cu sirop Zinat 2 saptamani iar la a 7 zi de repetarea urinei ia iesit din nou klebsiela ... o saptamana i-sa facut Amikacina pana a venit din grecia antibioticul Cefoxitin ,acum face antibioticul Cefoxitin 2 saptamani . Este posibil ca unul din familie sa aiba klebsiela si sa io transmitem lui? Sumarul de urina si urocultura o duc la laborator a 3 , a5 ,a 7, a 10, zi de la tratament . Este in pericol micutul daca dupa acest microb ii apare iar? Multumesc mult

cris24

acum 7 ani

buna aida, si eu sunt intr-o situatie asemanatoare. cum a scapat micutul tau?
multumesc

MembruMobileApp1495552045

acum 6 ani

Buna cris, si eu sunt intr-o situatie similara cu fetita. Imi poti da mai multe detalii despre situatia ta, ati gasit o solutie, s-a ameliorat problema?