interpretare analiza

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de m_lory cu 12 ani in urma.

Raspunsurile rezultate la laborator la hematologie care ma ingrijoreaza sunt:
EOS#=O,43 NEU%=13,6 LYM%=77,3 PLT=403.
Clinic se remarca cranio-tabes si paloare cutaneo-mucoasa.Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este vorba de un copil? cranio-tabesul este o manifestare a rahitismului carential. Necesarul zilnic de vitamina D este situat intre 400-800UI (in regiunile insorite) si 1000-1200UI (in regiunile reci); pentru prevenirea rahitismului este necesar un aport sistemic de vitamina D in toata perioada de crestere, alaturi de o alimentatie corespunzatoare si un regim de viata sanogen. Surse de vitamina D: provitamina D (sintetizata in piele), alimetare (ficat, galbenus, peste).
un tratament va if indicat de medicul pediatru .

m_lory

acum 12 ani

Da,fetita de 6 luni.Vit D ii adm. 6 pic|zi.