Inaltime

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de cosminlura cu 9 ani in urma.

Salutare. Pe 20 fac 18 ani si am 1,69 inaltimea. Mama mea este mai mica un pic iar tata cred ca mai inalt cu 3-4 cm. Cum as putea sa ma mai inalt si pana la cati ani cresc, si cam cat credeti voi ca o sa mai cresc ?
Sunt niste vitamine,ceva?
Imi pare rau daca am gresit categoria

Raspunsuri (3)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna seara.
Nu ati gresit categoria. Cresterea in inaltime continua si dupa varsta de 18 ani, pana la momentul inchiderii cartilajelor de crestere. Mostenirea genetica este importanta, inaltimea parintilor constuind un predictor al inaltimii copiilor. Puteti favoriza cresterea in inaltime printr-un stil de viata sanatos:alimentatie echilibrata, somn de calitate, cu durata adecvata precum si practicarea unor sporturi ca baschet, volei, etc.

cosminlura

acum 9 ani

Nu am tangente cu baschetul. Daca sar, incercand sa ating tavanul cu mainile este ok ?

''Cresterea in inaltime continua si dupa varsta de 18 ani, pana la momentul inchiderii cartilajelor de crestere.'' Cam pe la ce varsta are loc inchiderea cartilajelor de crestere(imi pot da seama daca sunt deschise ?)
Multumesc frumos

Adrienne

acum 9 ani

Varsta osoasa se estimeaza prin realizarea unei radiografii de pumn.