Inaltare

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de cristinagar23 cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Eu am 18 ani (sunt fata)si as vrea sa stiu daca mi s-au inchis cartilajele.Ce medic trebuie sa consult ortoped sau endocrinolog?Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Endocrinolog.

FreeStyle11

acum 9 ani

Daca ai 18 ani sunt 90% sigur ca sunt inchise.Fetele de obicei se opresc din crestere pe la 16-17 ani, iar tu ai 18.Zic 90% pt ca niciodata nu poti fi sigur de natura fiecarui om, asa ca daca vrei sa afli te poti duce la ortoped, ca sa se vada daca cartilajele sunt inchise sau nu.