Ii pot da lapte de vaca unui bebe de 1 an?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de AnaJ cu 3 luni in urma.

Bună ziua! Medicul de familie mi a spus ca ii pot introduce laptele de vaca ca baza băiețelului meu de 1 an în prezent el bea hipp comfort! Credeți ca este bine sa încep cu laptele de vaca sau ma sfătuiți sa ii dau alt fel de lapte praf ? Va mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Desi este adevarat ca unora dintre bebelusi li se poate introduce laptele de vaca in alimentatie dupa varsta de 1 an, asta nu inseamna ca este cel mai adecvat pentru ei. Laptele de vaca contine proteine si minerale care pot fi greu de digerat pentru un copil mic.

De asemenea, laptele de vaca nu contine suficiente grasimi sanatoase, fier sau vitamina E, care sunt esentiale pentru cresterea si dezvoltarea bebelusului dumneavoastra. In plus, laptele de vaca poate fi prea sarat pentru rinichii micuti ai bebelusului.

Asadar, majoritatea expertilor recomanda sa continui alimentatia cu lapte matern sau formula de lapte hidrolizat, cu o digestie usoara, pana la varsta de cel putin 2 ani.

Cu toate acestea, decizia finala va trebui sa o luati in urma unei discutii detaliate cu medicul pediatru sau medicul de familie.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru copilul dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Nutritia-copiilor/laptele-de-vaca-in-alimentatia-sugarului-si-copilului-mic_1513
sfatulmedicului.ro/Nutritia-copiilor/alimentatia-copilului-intre-1-si-2-ani_16434
sfatulmedicului.ro/Nutritia-copiilor/alimentatia-corecta-a-copiilor_1514