hemoleucograma

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de maria_andreea17 cu 11 ani in urma.

as vrea daca se poate sa imi interpretati si mie o hemoleucograma la un bebelus de 4 luni

trombocite _ 719.000 ( 280.000-580.000)
leucocite 11.350 ( 4000-11.000 )
hematocrit 34.65 ( 35-47 )
hemoglobina 11.33 (11.2-15.7 )

in paranteza sunt limitele laboratorului.Restul analizelor sunt in limite.Inainte de analize a avut probleme cu scaunul ( diaree usoara ) de la portocala banuiesc ca nu i-a facut bine

note anizocitoza eritrocitara discreta ( microcite ) ; hipocromie discreta

dar pe mine ma sperie trombocitele crescute

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Trombocitele pot creste in cazul inflamatiilor, infectiilor, anemiei feriprive, etc.
Valoarea leucocitelor este peste limita superioara- ceea ce sugereaza un episod infectios, inflamator. Asadar, modificarile sunt, probabil, consecinta unei infectii, inflamatii ( asociat cu episodul diareic).
Este bine sa repetati analizele peste 3-4 saptamani pentru evaluare.

maria_andreea17

acum 11 ani

la cat timp dupa vaccin se pot face analizele? eu stiu de 1 luna .este bine?
si este si o anemie in analize?
fierul a iesit in limite normale