Greutate normala?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Raluca cu un an in urma.

Bună ziua! Fetița mea de 4 ani și jumătate câtărește doar 14 kilograme și are înălțimea de 100 de cm. Locuim în Germania, aici s-a și născut dar protocoalele de aici difera de cele din România. Programare la un specialist nu pot face fără o trimitere de la pediatrul copilului. Analize de sânge nu se fac decât dacă suspectează acesta ceva. Întrebarea mea e dacă e chiar atât de in ordine greutatea ei, mereu mă lovesc de răspunsul cum că sunt paranoică și exagerez. Ar avea sens să încerc totuși să găsesc un endocrinolog pediatru în România?

Raspunsuri (1)

anni656

acum 8 luni

Am și eu o fiică care a fost mică și nu este deosebit de mare acum. Are 8 ani - 115 cm înălțime și cântărește 19 kg. Întotdeauna a fost diferită de colegii ei în ceea ce privește înălțimea. Dar tocmai în această vară a crescut foarte mult. Toate analizele sunt în regulă, este doar o particularitate. Ascultă-ți medicul și nu-ți face griji.