greutate copil

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de o stea cu 12 ani in urma.

Va rog frumos sa imi spuneti ce greutate trebuie sa aiba un copil de 2 ani si 5 luni?
Copilul meu s-a nascut cu 3,3 kg,si 52 cm,acum are 2 ani si 5 luni, are putin peste 11 kg,si 85 cm.Greutatea asta o are de aproape un an.Analizele le-am facut in primavara si au iesit bune.Considerati ca este necesar sa-i fac investigatii,sa repetam analizele?
Mi se pare foarte mititel in comparatie cu copii de aceeasi varsta.Ce ma sfatuiti?
Va multumesc !

Raspunsuri (8)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Copilul d-tale nascut cu greutatea si talia mentionate ar fi trebuit sa aiba la varsta de 2 ani urmatoarele valori : greutate = 12 kgr si talie ( inaltimea = 80 cm Acum la varsta de 2 ani si 5 luni ar trebui sa aiba : greutate = 13 kgr si talie = 93 cm Discutati cu medicul de familie si reglementati regimul alimentar pentru asigurarea unui surplus caloric. si un plus de fructe si legume pentru aport de vitamine.

Medic Epuran

acum 12 ani

Conform unor grafice standard care raportează greutatea copilului şi înălţimea lui la vârstă (curbele active ale greutăţii şi înălţimii), la vârsta de 2 ani şi 5 luni un copil trebuie să aibă greutatea între 11,5 kg şi 13,5 kg şi înălţimea între 86,5 şi 92 cm. Chiar daca alţi copii par mai dezvoltaţi decat ai d-vs, nu trebuie să vă faceţi griji fiecare dintre ei având propriul ritm de dezvoltare

andreea

acum 11 ani

buna ziua,am o dilema si as vrea sa dispara,am o fetita de 2 ani jumate,la nastere a avut 4kg160g.si 52cm,iar acum am cantarit-o si are 15,8kg iar inaltimea n-am mai masurat-o,este vreo problema ca are greutatea aceasta pentru ca multi spun ca o sa fie o "obeza"cand o sa se faca mai mare.imi puteti spune care ar fi greutatea ideala si inaltimea la varsta asta

LILIANA

acum 11 ani

CE GREUTATE TREBUIE SA AIBA UN COPIL LA 2 VANI?

mihaela

acum 10 ani

Baietelul meu are la 2 ani 13 kg si 500g si inaltimea 87 cm, credeti ca are inaltimea normala?

Utilizator11583360784

acum 4 ani

Buna seara! Chiar dacs este o postare veche,cu aceeasi problema ma confrunt eu acum. Baiatul are 2a6l si 12 kg si in jur de 90cm. Si eu zic ca e slabut comparativ cu alti copii. Acum copilul dv e ok? Multumesc seara buna! :)

Utilizator21585407785

acum 4 ani

Buna ziua, asta am cautat si eu sa vad daca e in regula, baietelul meu are 2 ani si 2 luni si de mai multe luni *(vreo 4 luni) are intre 12 kg si 12.7, dar din ce-am citit aici, pare a fi in regula.

Utilizator11622879380

acum 2 ani

Bună ziua,am o fetita de 1 an și are numai 7 kg,la naștere a avut 2710grame.Nu prea ii place sa mănânce,chiar nu știu ce sa mai fac. Mi-e frica ca este prea slabă