frica

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Florian11103615 cu 15 ani in urma.

fiica mea de 4 ani si jumatate s-a speriat de un baiat din zona si de atunci se sperie de toti baietii de varsta medie si plange mereu cand un barbat intra in vorba cu ea

Raspunsuri (3)

emilia42101832

acum 15 ani

buna ziua.m-am speriat acum de 4 ani de un baiat si de atunci imi este ff frica mi-e frica sa nu o iau razna am fost si la psihologi .nu mai stiu ce sa mai fac lupt sa ma fac bine dar imi este foarte greu

andrei178

acum 15 ani

Ar trebui sa mergeti cu ea la un psiholog, daca persista aceasta teama (dar sa nu cumva sa-i spuneti ca o duceti la doctor, daca ii e frica de ei!!!). Cu siguranta exista metode prin care sa i se induca fetitei starea de confort in preajma baietilor/barbatilor din anturaj. Trebuie avuta multa rabdare si sa nu o fortati, nu o expuneti brusc la ceea ce o sperie, ii puteti face chiar mai rau. I-ar fi de ajutor prezenta anuntata a unor veri de varsta ei, a unor baietei pe care ii cunoaste, pentru ca treptat sa aiba incredere si in cei pe care nu ii cunoaste. Bineinteles, nu trebuie sa ajunga sa aiba incredere in oricine...De asta poate e necesara indrumarea unui specialist. Sanatate multa va doresc!

andrei178

acum 15 ani

Androfobia (frica de barbati) este tratabila cu succes de catre specialisti si, ca in cazul multor fobii, se apeleaza la o terapie de desensibilizare, adica terapeutul te va indruma in asa fel incat, treptat, sa nu te mai sperie prezenta barbatilor. Pana acum ce ti sa recomandat? Ma gandesc ca nu ti-au prescris doar ceva pentru combaterea anxietatii... Sanatate!