frica de wc

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de anca2030 cu 13 ani in urma.

am o fetita de 4 ani si de putin timp a dezvoltat o frica de wc. se duce la toaleta doar daca are colacul pt copii. la gradinita sau in alta parte nu se duce la wc pt ca nu este un astfel de colac. este cu adevarat inspaimantata. daca ii spun sa nu foloseaca colacul face o criza. cand o ridic de pe wc tremura de frica sa nu ii cer iar sa se aseze fara colac. ea spune ca ii este frica pentru ca ar putea cade. aste e de putin timp. inainte nu folosea colacul. nu stiu ce s-a intamplat, nu o inteleg si nu stiu ce sa fac sa indrept lucrurile. va rog dati-mi un sfat.

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

o mama

acum 13 ani

S-ar putea sa fi cazut vreodata ori sa fi vazut pe la desene ceva. Sunt chiar reclame la det pt wc unde arata microbi alergand. Nu o obligati. Trebuie sa stati langa ea cand sunteti acasa, s-o tineti, sa-i spuneti ca nu-i in pericol, ca-i fetita mare si ca trebuie sa dovedeasca asta. Daca refuza, n-o fortati. Pana la urma, ii puteti lua un capac pt copii si la gradinita.O sa-i treaca si daca dati mare importanta, ii trece mai greu. Succes.

Psih. Nicolae Nedea

acum 13 ani

Buna ziua,
pare a fi o fobie (frica) de colacul normal,
ce e frumos?... ca fetita chiar spune despre ce e vorba, asa ca folositi colacul de copii si nu ii cereti sa se duca singura, insotiti-o mereu, folositi bunatatea materna atunci cand se aseaza.Faceti tot posibilul ca situatia care ii provoaca frica sa fie insotita de o situatie pozitiva, afectuoasa, o jucarie, astfel treptat fetita se va obisnui si cu colacul normal si nu ii va mai fi frica.
Mult succes!